Podobné články

Chytrá zelená řešení: nedílná součást moderních administrativních budov
Účelnost, funkčnost a nízké náklady. Tyto tři sudičky si velmi dobře rozumí se snahou o ekologickou udržitelnost i estetickou hodnotu. Jejich kombinace ostatně stojí za úspěšnými realizacemi tří administrativních a průmyslových budov, které patří mezi finalisty Adapterra Awards 2024. Hlasovat pro ně můžete do 15. října!
Místo buněk stojí sídlo se zelenou střechou
Fortemix Paskov přistoupil k radikální proměně. V místě unimobuněk firma postavila udržitelné sídlo, které je přívětivé k zaměstnancům i svému okolí. “Střechu budovy pokryla zeleň, fasáda je obložená starými přepravními paletami, které slouží jako opora pro popínavé rostliny. Celkově se jedná o nápadité a nízkonákladové řešení,” uvádí Martin Ander z Adapterra Awards, která oceňuje nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu ve městech a krajině.
Právě provětraná fasáda a zelená střecha zamezují přehřívání budovy a pomáhají udržovat příjemnou teplotu v jejím okolí. Venkovní žaluzie pak brání průniku sluneční energie přes okna do interiéru, kde by v létě hrozilo nepříjemné teplo.

Vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda s integrovaným elektrickým dohřívačem umístěným na střeše. To výrazně snižuje spotřebu energie. Nezapomíná se tu ani na dešťovou vodu, kterou zde využívají ke splachování toalet.
Samotná údržba stavby je, s ohledem na použité materiály, minimální. V případě potřeby obnovení fasády se totiž jedná o téměř bez nákladovou záležitost.
Budova testuje možnosti dřeva
Administrativní budova Kloboucké lesní budí zájem. Získala Národní cenu za architekturu a nyní se dostala také mezi finalisty Adapterra Awards.
Samotný objekt funguje jako živá laboratoř. Celá budova je vytvořena způsobem, že by se dala celá rozložit a složit na jiném místě. Jedinou napevno položenou částí je betonové jádro – středové zpevnění stavby z betonu a ocelových svorníků.
Dbá se tu zejména na využití přírodních materiálů a energetickou efektivitu. Hlavní důraz je kladen na lokální těžbu i zpracování dřeva. Proto je většina použitého dřeva z nedalekých lesů a hlavní část dřevěné konstrukce tvoří lepené BSH profily vyrobené pouze několik desítek metrů vedle.

Jižní část střechy domu pokrývají fotovoltaické panely o výkonu 113 kWp, které uspokojí energetickou spotřebu budovy a zároveň zastupují funkci střešní krytiny. Systém doplňuje baterie o kapacitě 72 kWh. Přebytky vyrobené energie jsou směřovány na pokrytí energetických požadavků výroby firmy. Náklady na provoz budovy jsou tedy minimální díky obnovitelným zdrojům energie a lokálním surovinám z vlastní výroby.
Ostravský testovací polygon využije slunce, vítr a déšť
Centrum energetických a environmentálních technologií Explorer (CEETe VŠB-TUO) v Ostravě využívá takřka vše, co lze v moderní budově nabídnout. Díky obnovitelným zdrojům energie, vodíkovým technologiím a systému pro zpětné využití dešťové vody, se podařilo se vytvořit jedinečné výzkumné zázemí pro vývoj technologií zaměřených na snižování uhlíkové stopy a energetické využití alternativních paliv.
Soutěž Adapterra Awards pod záštitou Nadace Partnerství oceňuje projekty, které ochlazují města a pomáhají zadržovat vodu v krajině. Tento rok se přihlásilo 77 realizovaných projektů, 20 z nich poslala odborná porota do finále. Jejich přehled naleznete v inspirativní databázi na www.adapterraawards.cz. |
Na ostravskou budovu je nainstalováno 473 solárních panelů, které generují přibližně 83 000 kWh energie ročně. Díky tomu se objekt může pochlubit snížením emisí CO₂ o 40 000 kilogramů. Důležitým aspektem je samozřejmě i snížení nákladů na energii při samotném zajištění samostatného fungování budovy.

Střecha má však i jiné využití. Slouží jako kolektor pro dešťovou vodu, která je shromažďována v retenční nádrži o kapacitě 25 metrů krychlových. Voda je následně filtrována a používána ke splachování toalet, závlaze zelené stěny a v hydroponické laboratoři. Tento systém šetří ročně na účtech za vodu více než 16 000 Kč.
Sluncem a vodou to ale nekončí. Na střeše najde využití i vítr. To vše díky montáži ocelové konstrukce, která nese 12 malých větrných elektráren. Jejich výkon se pohybuje ve stovkách wattů a energie z nich je využita přímo v budově.
Zapojte se do hlasování
Zmíněné administrativní budovy jsou přehlídkou originality, moderních trendů a nápadů na úspornější provoz. Díky propracovanosti a systematičnosti postupu se všechny zmíněné projekty dostaly mezi finalisty cen Adapterra Awards. O tom, který projekt uspěje v konkurenci ostatních můžete do 15. října 2024 rozhodnout i Vy!
Hlasujte na www.adapterraawards.cz
Zdroj:
Za projekt Adapterra Awards zdraví
Linda Hrubešová